Koncert SOLIŚCI EUROPERY

 

 

 

Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury zaprasza, dnia 8 grudnia 2012 r. o godz. 17.00 do Europejskiego Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze, na:

 

Koncert SOLIŚCI EUROPERY

 

XX edycja projektu objęta jest honorowym patronatem

Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP

natomiast koncert SOLIŚCI EUROPERY

patronatem Stanislawa Laskowskiego – Starosty Jaworskiego.

wstęp wolny

 

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i Chór EUROPERA powstała w 1992 roku i w sezonie koncertowym 2012/2013 obchodzi swoje 20-lecie.

Z tej okazji zostały przygotowane koncerty jubileuszowe. Na początku listopada 2012 r. odbyły się trzy koncerty, dwa w Niemczech, a jeden w Polsce w Zgorzelcu pod patronatem burmistrza tego miasta. Na koncert ten przyszło ponad 1000 słuchaczy.

 

W Jaworze podczas kolejnego jubileuszowego koncertu z okazji 20-tej rocznicy utworzenia Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru wystąpią młodzi, utalentowani soliści z Polski, Niemiec i Czech, a akompaniatorami będą dr Marek Werpulewski – fortepian z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Irena Špinlerová – fortepian z Akademii Muzycznej w Pradze. Przyjadą również z Niemiec osoby odpowiadzialne za realizację i kształt artystyczny tego przedsięwzięcia: Prof. Dr. Peter Dierich – kierownik projektu oraz Miloš Krejčí – dyrektor artystyczny. Obecna będzie także pani Bernadeta Stasz – pomysłodawczyni i twórczyni tego projektu, wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, a obecnie koordynator EUROPERY i wiceprezes JSRK.

EUROPERA koncertowała w naszym mieście już dwukrotnie, natomiast wielokrotnie występowała w Europie z okazji ważnych wydarzeń takich jak: przyłączeniem Polski i Czech do Unii Europejskiej, wystąpiła z koncertem w Królewskiej Akademii Muzycznej w Brukseli dla zaproszonych gości Parlamentu Europejskiego. Ponadto brała współudział w Międzynarodowych Festiwalach w Anglii, Francji i we Włoszech. Koncertowała: w Polskim Radio we Wrocławiu, w Gewandhaus w Lipsku, w Rudolfinum w Pradze oraz w kwietniu 2012 r. na Hradczanach w Katedrze p.w. św. Wita, Wacława i Wojciecha. Koncert odbył się pod patronatem kardynała Dominika Duka – prymasa Czech i był nagrywany przez stacje telewizyjne i radiowe, a Telewizja Czeska transmitowała to wydarzenie. TV Czeska również wydała płyty CD i DVD z nagranym koncertem.

EUROPERA jest żywym dowodem zbliżania się ludzi żyjących na pograniczu Polski, Niemiec i Czech. Dzięki muzyce, która nie zna granic, Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i Chór od 20 lat łączy młodych muzyków.

Koncert w Jaworze odbędzie sie pod patronatem Stanisława Laskowskiego – Starosty Powiatu Jaworskiego, natomiast XX edycję EUROPERY honorowym patronatem objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury, które jest współorganizatorem tego projektu ze strony polskiej, serdecznie zaprasza wszystkich miłośników muzyki na ucztę duchową w wykonaniu młodych, utalentowanych solistów z Polski, Niemiec i Czech.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013, natomiast sponsorem koncertu jest Starostwo Powiatowe w Jaworze.

 

Wykonawcy:

DUET – Radek Vavřín (CZ) – waltornia, Lutz Lehmann (D) – waltornia

Natálie Kulina (CZ) – skrzypce

Barbora Kolafová (CZ) – puzon

Ondřej Papež (CZ) – skrzypce

DUET – Andrzej Łucki ( PL) – fagot, Adam Kędzierski ( PL) – fagot

Blanka Šindelářová (CZ) – ksylofon

Zdeněk Lorenz (CZ) – trąbka

Johanna Rückert (D) – fortepian

Sławomir Zawadzki (PL) – klarnet

Akompaniament – dr Marek Werpulewski – fortepian Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Akompaniament – Irena Špinlerová – fortepian Akademia Muzyczna w Pradze.

 

EUROPERA Brassquintett

Zdeněk Lorenz – trąbka

Martin Misar – trąbka

Radek Vavřín – waltornia

Barbora Kolafová – puzon

Ladislav Lejnar – tuba

1. M.Penélla – El Gato Montés

2. W.H.Wltschek – Sky Gallery

3. M.Bártek – Beatles směs

4. J.Iveson – Christmas Crackers (Jingle Bells – Deck the Halls, A Carol Fantasy, We wish you a Merry Christmas)

Posted in Europera.